איפה אתם בשבת? (פוסט אורח)

מכיוון שלא הספקתי לכתוב פוסט לקראת ההפגנה בשבת, אני מפקיד את הבמה בידי חברי, אורי קינן.

אל ההפגנה הראשונה שלי לקח אותי אבא שלי. זו הייתה ההפגנה לשינוי שיטת הממשל ב-1990 ובגלל שרות הקבע הארוך שלו זו הייתה גם ההפגנה הראשונה שלו. בתור מי שעדיין בפנים היה איש צבא, הוא לא נראה נלהב מהנאומים, הסיסמאות ואווירת הקרנבל האנרכיסטית. הוא גם לא רצה שאני אשגה באשליות כלשהן לגבי מה משמעות האירוע. “אל תצפה שזה ישנה משהו” הוא אמר. “שינויים גדולים קורים לאט ולא ככה. אנחנו פה מסיבה אחת וזה להיספר. כדי שמחר כשיפתחו את העיתון יראו את המספר הזה ויגידו שיש כאן מגמה. שיש כאן ציבור גדול והדרישה שלו כנה ולגיטימית.” ככה בלי להתלהם, אבא שלי ניסח עבורי את אחד העקרונות המנחים שלי כאזרח. המניע שלי להשתתפות מאז בעשרות הפגנות, רובן קטנות מדי וחסרות כל השפעה. הלכתי אליהן בלב קל כי ידעתי מה התפקיד שלי. אני פה כדי להיספר.

יש מספיק סיבות לא להגיע בשבת הקרובה להפגנה. כבר עברנו לא מעט הפגנות בזמן האחרון. יש תחושה של דריכה במקום. ההנהגה נראית מבולבלת. מצוקות אמיתיות מגובבות יחד עם דרישות לא חשובות או ריאליות. כל זה נכון. העניין הוא שאם לא נלך אלה יהיו הסיבות לכישלון ואם נלך הם יהיו הקשיים שהמאבק הזה התגבר עליהם.

ביום שבת סביר שלא יגיעו מיליון, אבל זה לא העניין. המטרה היא להיספר, להיות חלק ממגמה. השינויים לא יקרו בין לילה אבל יש פה ציבור גדול עם דרישות קשות ולגיטימיות והוא לא ייתן הפעם למצב הביטחוני או כל סיבה אחרת, לגיטימית או שקרית, להיות מנוף לקומבינות. אם מספיק אנשים יגיעו, ואני לא יודע כמה זה מספיק אבל זה בטוח חייב לעבור את מה שהיה עד כה, אנחנו נראה שזה עדיין בוער בנו. שהזעם והתסכול שמעוררת השיטה לא התפוגגו. שהאחווה והתקווה לחיים יותר טובים לא היו סתם גחמה. אנחנו חייבים להראות את זה לפקידים והעסקנים ובעלי ההון, אבל חשוב מזה אנחנו חייבים להראות את זה לעצמנו.

 ועוד תוספת קטנה שלי: תבואו. זאת ההפגנה הכי חשובה מאז תחילת המאבק. אם הוא יגמר עכשיו, בלי תוצאות, מאיפה תמצאו שלושת אלפים שקל לחודש כדי לממן לילדים שלכם חינוך בבית ספר פרטי?

Advertisements
This entry was posted in פוליטיקה. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s