עם מי אנחנו נושאים ונותנים

הדרישות של ראשי המאבק לקראת המשא ומתן באמת נשמעות רע מאוד. מה פתאום לדון ישירות עם נתניהו? ועוד מול מצלמות?

כדי להבין מה הקטע, כדאי להזכיר כמה דברים לגבי משאים ומתנים עם משרד האוצר: אנשי האוצר הם חבורת תגרנים חסרי כבוד שסומכים על הזיכרון הקצר שלנו כדי לחסל מאבקים חברתיים במינימום מחיר. הם גוררים משאים ומתנים באופן שיטתי ובחוסר תום לב כדי להתיש את הצד השני ולהפוך את המחאה לחסרת עניין מבחינה תקשורתית. ואחרי שהם כבר חותמים על הסכמים, יש להם נטיה לא לעמוד במה שהוסכם, או לפחות לנסות. לפעמים הם עושים את זה ישירות, ולפעמים דרך החשבים שלהם שנמצאים בכל משרדי הממשלה ומונעים מימוש של תקציבים.

אולי לתקשורת ולציבור יש זיכרון קצר, אבל האינטרנט זוכר הכל. עשר דקות של חיפוש בגוגל הביאו את התוצאות הבאות:

יוני 2011: משרדי האוצר והבריאות הפרו את ההסכם שסיים את שביתת האחיות

פברואר 2011: חמישה מיליון שקלים שנתניהו הבטיח למעון לנשים מוכות ב-2009 עדיין לא הגיעו

ינואר 2011: יושב ראש הועדה  לבחינת התחרותיות בשוק התקשורת: “האוצר שיקר לי, שיקר לשתי ועדות ציבוריות, שיקר לבית משפט ושיקר לוועדת הכספים של הכנסת”

ינואר 2011: האוצר הפר את ההסכם עם השלטון המקומי לגבי הורדת מחירי במים

אוקטובר 2010: האוצר הפר את הבטחתו לריבלין לצמצם משמעותי את חוק ההסדרים בתמורה לתמיכתו בתקציב דו שנתי

יולי 2010: האוצר לא עמד בסיכום שסיים את שביתת הרשויות המקומיות

נובמבר 2006: האוצר הפר הסכם עם ההסתדרות לפתרון הלנת השכר ברשויות המקומיות

זה לקט מקרי למדי. יש עוד המון כאלה (אם אתם מכירים מקרים מעניינים, תוסיפו בתגובות).

באופן אישי, אני מתנגד לכל משא ומתן עם הממשלה הנוכחית. לטעמי, הדרישה של המאבק חדה וברורה: סוף להפרטת הציבוריות הישראלית, וחידושה של מדינת הרווחה. כמו שכתב נדב אייל, אנחנו רוצים חוזה חדש בין האזרחים למדינה. אם אנחנו באמת רוצים חוזה שרלוונטי לכולם, אנחנו צריכים סולידריות כאסטרטגיה פוליטית. המאבק הזה יכול להצליח רק אם הוא יתבסס על סולידריות בין כל נפגעי המדיניות הכלכלית הישראלית – כלומר, כולנו חוץ מבעלי ההון. מה שצריך לעלות על השולחן הוא חידוש מערכות הרווחה הישראליות, תכנון כלכלי במקום מכירת חיסול של נכסי המדינה, וחיסול טבעת החנק של האוצר על תקציב המדינה ותקציבי המשרדים השונים.

אין שום סיכוי שנקבל את זה במשא ומתן עם הממשלה הנוכחית. ממשלה טורבו קפיטליסטית לא תיצור מדינת רווחה. אין חיה כזאת. הדבר היחיד שהממשלה הזאת יכולה לעשות זה לנסות שוב ושוב לקרוע סקטורים מהמאבק באמצעות שוחד נקודתי: הסטודנטים, העבודה המאורגנת, הצעירים משלמי שכר הדירה, הרופאים, ההורים, “מעמד הביניים”, וכו’. זה מה שמשא ומתן יעשה: יעמיד פיתויים נקודתיים, נקודות בהן התקשורת תסביר שאנחנו לא יודעים מה אנחנו רוצים ושבהן עופר עיני יוכל להסביר לנו שקיבלנו את כל מה שאפשר, כמו שהוא עשה במקרה של העו”סיות ושל חיפה כימיקלים.

אבל כנראה שבאמת אי אפשר להימנע לגמרי מהידברות, ולו כאסטרטגיה תקשורתית. לכן לגיטימי להציב דרישות שנשמעות מופרכות כתנאי לעצם קיומו. צריך לזכור שמי שבלחץ זו הממשלה, לא אנחנו, ולחזור ולהזכיר בכל הזדמנות את השקרים והמניפולציות שהאוצר מפעיל באופן קבוע במשאים ומתנים כהסבר לדרישות האלה.

ועוד משהו קטן: אם זה היה תלוי בי, האדם הראשון שהייתי מגייס לצוות המשא ומתן היתה תמר בן יוסף.

This entry was posted in פוליטיקה. Bookmark the permalink.

14 Responses to עם מי אנחנו נושאים ונותנים

 1. zipdrive1 says:

  סולידריות היא בעייתית כאשר אתה מדבר על קבוצות בעלות פריווילגיות מרחיקות לכת כמו עובדי הנמלים וחברת החשמל.
  נראה אותם מוותרים על התנאים המוגזמים שלהם בשם הסולידריות.

 2. eranbelinsky says:

  כלומר, אתה במוצהר אומר “אני לא רוצה לנהל משא ומתן עם הממשלה הנוכחית, והדרישות לאופן ניהול המו”מ מטרתן שלא יהיה מו”מ?”

  ואני דווקא בעד הדרישות הללו, ולא משנה דעתי על המאבק הנוכחי. אני חושב שהאוצר והממשלה אכן מוכיחים פעם אחר פעם שמילה זו לא מילה, ותיעוד של המו”מ דווקא נראה לי צעד נבון, במיוחד כל השיח על שקיפות לעומת עסקאות אפלות שנרקמות בחדרי-חדרים.

  אבל עכשיו רק חסר שימשהו יצטט אותך בתקשורת. איזה מטעמים יעשו מהרשומה הזו שלך דוברים מטעם הממשלה, על מי שלא בא למו”מ בידיים נקיות. אלא אם כן אתה רוצה להכשיל את המאבק הנוכחי, שלכאורה מדבריך אני מבין שאתה דווקא תומך בו, אני הייתי מוחק את הרשומה הזו.

  • liorgimel says:

   אם זה מה שהובן, אז לא ניסחתי את עצמי כמו שצריך. כמוך, אני חושב מטרתן של הדרישות היא להבטיח את שקיפות הדיונים, וככאלה הן ראויות בעיני, ואפילו הכרחיות. זאת הסיבה שכתבתי את הפוסט.
   יחד עם זאת, דעתי האישית היא שאין טעם במשא ומתן הזה. אבל זאת רק דעתי. בהתחשב בזה שהתרומה שלי למאבק מתמצה בהערות מזדמנות בטוויטר ונסיונות כושלים להגיע לשעת הסיפור במאהל ברוטשילד עם בני, אני לא חושב שמישהו יכול לטעות בי ולחשוב שיש לי השפעה על מי שמוביל אותו.

 3. זיו says:

  אחלה פוסט. אתה מוזמן לקרוא את שלי:
  http://colaholic1972.wordpress.com/2011/08/01/wehadenough/

 4. איתן says:

  ברור לכם שבתור מדינת רווחה, גם האנשים שמרוויחים פחות מהמשכורת החציונית יסבסדו את אלה שיש להם יותר ילדים ופחות הכנסות, נכון?
  הדרישה לחינוך חינם לגיל הרך אומרת שחילונים משכילים, שבגיל 30 עדיין לא הקימו משפחה, יסבסדו חרדים בני 25 עם 4 ילדים.

  בעוד שאני חושב שיש צורך ברמה בסיסית של רווחה שכבר אינה קיימת, אני חושב שהבעיה היא לא היעדר הרווחה, אלה החלוקה הלא נכונה של ההון שאנחנו – מעמד הביניים – עובד כדי להרוויח.
  המונופולים והקרטלים בשוק גורמים לכך שבכל ענף אנחנו משלמים מחירים מופקעים לתאגידים של 20 משפחות, ואלה משלמים מיסים הוללכים וקטנים, בגלל שינוי שיטת המיסוי על חברות.
  כך שכדי שהממשלה תוכל לספק את כל שירותי הרווחה שאנחנו דורשים, הנטל עלינו הולך וגדל.

  הפתרון הוא שבירת המונופולים במשק וצמצום הריכוזיות. ועם כל הביקורת כלפי נתניהו, נראה שרק ראש ממשלה עם רקע כלכלי קפיטליסטי קלאסי יוכל לעשות את זה.

  • בובו says:

   איפה היה נשיא\ראש ממשלה עם רקע קפיטליסטי כזה שניסה והצליח לעשות את מה שאתה מתאר?

  • joebrown42 says:

   אני קפיטליסט, ובכל זאת אני מתנגד למה שביבי עשה. הוא שם שום רסן על בעלי כח מירבי (כגון החברות של עופר, כגון הקבלנים) – קפיטליסט, כן – אבל לא מוקצן עד כשי כך שאאמין בכך שהכסף איכשהו יגיע למטה.
   The trickle effect just doesn’t work. Unless you’re a dictator, and then you don’t care.

 5. Pingback: די לצווים המנהליים, להלאים את משרד האוצר, וכן, לנהל מו"מ מול מצלמות: שלוש הערות על המצב | החברים של ג'ורג'

 6. Zkankav says:

  איתן, במדינת רווחה אכן ההון מתחלק כך שלכולם יהיה, ומסתמא חילוני אמיד יממן חרדי עני. אבל מה?
  אם כבר מתקנים את המדינה, אז לתקן. כיום כואב לי לממן חינוך חרדי כי אני יודע שהוא חינוך אנטי ציוני, אנטי מדעי, שוביניסטי ומכוון לבורות. אם נתקן את החינוך החרדי (למשל, מקצועות ליבה. למשל, פיקוח עליו כמו שיש על כל מגזרי החינוך), אהיה גאה לממן את חינוך הדור הראשון של החרדים הצעירים שילמדו אנגלית, מתמטיקה, פיזיקה ואמנות. כך הם יוכלו, כמו אחיהם החרדים שבניכר, להיות יצרניים ותורמים לחברה, ללא קשר לאמונתם. רק בישראל אמונה חרדית משמעותה בורות, עצלנות והפיכת התורה לקרדום לחפור בו.

 7. אדר says:

  גם למילה שנתניהו אומר מול מצלמות לא הייתי מאמינה. שר האוצר של איטליה!!! אני אומרת, שימו אותו על מטוס לאיטליה, נראה אם האיטלקים מוכנים לעבור ב-21 שקל לשעה בחברת קבלן, ואם הוא יצליח למכור להם את המשפט “ז’בוטינסקי אמר שטייקונים זה טוב”.

 8. Sharon Guy says:

  הכותרת מדהימה, מתארת באופן מדויק… אותך, מישהו שאי אפשר לדבר איתו וגם משתמש בתחבולות כדי לא לדבר, מישהו שאי אפשר לסמוך עליו. אתה רק תזכור שיש לנו פה דמוקרטיה ונכון שיש אותך ועוד כמה ליצנים שרוצים להרוס את המדינה ע”י מהפכות וגם ע”י אותה מדינת רווחה שאתה מדבר עליה, אבל יש רב עצום, כולל רב עצום במחאה נגד הדבר הזה. מקווה שלא יתנו לך להרוס את המחאה

 9. דניאל says:

  שלום ליאור. רציתי לבקש את רשותך להדפיס פלייר שכולל את הרשימה שמצאת כדי לשכנע אנשים שאין עם מי לדבר. האם זה בסדר?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s